Ošetrenie u nás

Záchovná stomatológia

Záchovná stomatológia sa zaoberá korigovaním defektov zubov (plombami, koreňovými výplňami), ale aj prevenciou v podobe pečatenia a podpory ústnej hygieny. Snaźíme sa udržať zuby živé a zdravé do vysokého veku.

Zubný kaz zo začiatku postihuje len sklovinu, ale môže postupovať aj hlbšie a postihovať dentín. Ak kaz prenikne do zubnej drene, nastáva poškodenie koreňového systému zubu, čo vyžaduje endodontické ošetrenie. Zubný kaz sa najprv prejavuje bielymi odvápnenými zónami, potom tmavým sfarbením skloviny, následne až “dierami” v zube. Vysoké štádium zubného kazu môže viesť až ku úplnej strate zubu.

Výplňové materiály

  • Amalgám je najstarším výplňovým materiálom (používa sa viac ako 100 rokov). Je vynikajúcou výplňovou hmotou pre zadné zuby. Správne aplikovaný amalgám vytvára pevnú plombu s kvalitným prechodom medzi plombou a zubom. Nevýhodou amalgámu je nízky estetický efekt a potreba odvŕtania značnej časti zuba za účelom vytvorenia kónusovej diery, ktorá fixuje amalgámovú plombu v zube.

    Fotokompozity sa pri aplikácii nanášajú v tenkých vrstvách a polymerizujú UV lampou. Vyžadujú šetrnejšiu preparáciu zuba, odstraňuje sa iba poškodené zubné tkanivo. Nenarúša sa tak zdravé tkanivo zubu. Výhodou je aj to, že pacient môže hneď po dokončení jesť.

    Skloionomérne cementy Ich hlavnou výhodou je dobrá priľnavosť k zubu a výborný preventívny účinok, pretože zároveň vylučujú fluór (fluoridové ióny), ktorý podporuje remineralizáciu. Aplikujú sa hlavne pri hlbokých kazoch.

Endodoncia

Zubná dreň je tkanivo, ktoré obsahuje cievy a nervy. Nachádza sa vo vnútri zuba a v koreňových kanálikoch. Udržuje zub živý a citlivý. Najčastejšie je zubná dreň poškodená zubným kazom. Ak sa zubná dreň poškodí, reaguje zápalom a bolestivosťou. Niekedy môže bezbolestne odumrieť, ale táto odumretá zubná dreň môže sama po čase vyvolať zápal. Úlohou endodoncie je bezbolestné odstránenie poškodenej zubnej drene a zaplnenie koreňových kanálikov. Stomatológ pred a pri endodontických výkonoch používa viacero moderných prístrojov na diagnostiku tvaru, hĺbky a na vyčistenie, preliečenie a zaplnenie koreňového kanálika.

... vážime si Váš úsmev

© 2021 RYVENIA | Vytvorené na Slovensku